Yeni Hükümet Hayırlı Olsun

Karakter boyutu :

2018 erken Genel seçimi sonrası yeni hükümet (CTP-HP-TDP-DP) 4’lü bir koalisyon olarak kuruldu. Ayrıca, Meclis Başkanı ve Başkan Yrd. da belli oldu. Dolayısıyla, siyasetin seçim sonrası doğası gereği olması gereken Hükümet ve Meclis yapısı şekillendi.

Hükümet modelinde, uzun zaman 3’lü mü olsun 4’lü mü olsun tartışmaları sonucu siyaset 4’lü yapıyı seçti. Bu yapı kurulurken 3 siyasi parti (CTP-HP-TDP) tarafından seçim kampanyası boyunca öne çıkardıkları temel husus; hesap sorma, şeffaflık, liyakat gibi değerler kapsamında seçimin galibi UBP ile hükümet kurmama kararlarına sadık kalarak, yeni hükümetin kuruluş felsefesini belirlediler.

Bu ekibe DP’nin katılması bir mecburiyet neticesinde olmuştur. DP olmaksızın gerekli çoğunluk sağlansaydı DP’nin de hükümette olmasına olanak yoktu. O da UBP gibi bir önceki dönemin sorumlusu muamelesini fazlasıyla görecekti. Bazen mecburiyetler sizi ince ayar yapmaya iter.

Halkı bekleyen çok zor bir 2018 yılı önümüzde bulunuyor. Bu hükümetin çözmesi için sosyal, ekonomik birçok sorun vardır. Bunlara ilaveten hükümet (3 partinin kendisini bağladığı), hesap sorma, şeffaflık, liyakat gibi konular da verdiği vaatleri yerine getirme sorumluluğuyla karşı karşıyadır.

Bunlar yetmezmiş gibi, bazı kesimler tarafından toplumsal ayrıştırma ve kimlik çatışması sorunu tekrar canlandırılmak istenmektedir. İlerleyen süreçte bu durum diğer sorunların önüne geçerse inanın şaşırmam. Maalesef bu durumdan faydalanmak isteyen siyasi kesimler olduğu gayet açık görülmektedir.

Bu hükümetin ömrü ne olur sorusu şu aralar çok sorulmakta…..

Bence bu soruya cevap aramak yerine, vaat ve sözlerin takipçisi olmak gerekmektedir.                               İyi niyetle yola çıkmış samimi bir hükümet vardır. Bir önceki hükümetten devralınan çok büyük

 

sorunlar vardır. Her sorumlu bireye düşen bu süreci mümkün olan en az zararla atlatılması için yeni hükümete destek olmaktır.

 

Ve kimlik siyaseti yaparak halkı karşı karşıya getirme oyunlarına prim vermemektir.

 

NE VAR NE YOK - AHMET RIZA 

 

 

 
İLGİLİ HABERLER