Yaz gelince ‘’İngiltere’ye taşınayım’’ , kış gelince ‘’ah keşke Miami’de olsam diyenler’’..

Karakter boyutu :

Duygusal Atmosferde de Sıcaklıklar Düşüyor

Kasvetli, bulanık, yağmurlu bir gün düşünün.. Bitirmeniz gereken ödevler, projeler, yazılar ve ev işleri var.. Sorumluluklar böyle günlerde gözümüzde daha da büyür ve ister istemez havayla birlikte duygusal atmosferimiz de kasvetlenir.

Biz Kıbrıs insanı için tam bir işkence !

Güneşe alışmış Akdeniz’liler için kapalı ve yağmurlu havalar daha büyük bir sorun. Böyle günlerde ülkemizde genelde trafik tıkanır, yollarda yürümek imkansız hale gelir ve çoğu zaman malesef elektrik kesintisiyle devam eder..

Mevsim değişikliğinden ortaya çıkan piskolojik bir hastalık bile varmış:

İngilizcesi ‘Seasonal Affective Disorder’ yani Mevsimsel Depresyon veya Mevsimsel Afektif Bozukluk. Evet  evet ! Belki de biz de bundan etkileniyoruz. Her yıl sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla ortaya çıkan bir depresyon biçimidir ve genellikle ilkbahar ve yaz aylarında günlerin uzamaya başlamasıyla birlikte mevsimsel depresyonu olan hastaların şikayetlerinde iyileşme görülür.

Aman gençler moralinizi bozmayın !

18-30 yaş arasında ve erkeklere oranla kadınlarda daha sıklıkla görülür.

Mevsimsel depresyonun belirtileri arasında mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, değersizlik hissi, uyku düzensizliği, enerjisizlik ve çabuk yorulma, iştah değişikliği (azalması veya artması), gerginlik, karamsarlık ve hatta ölme isteğinin yer almaktadır. Hastalar ilaç tedavisi, psikoterapi ve foto-terapi (ışıkla terapi) ile kısa zamanda sorunlarından kurtulabiliyor.

4 tane ‘Hava Kişiliği’ varmış.. Acaba hangisine sahibiz?

2011’de Hollanda’da Klimstra ismi verilen araştırmada incelenen 415 ergenin yarısının havadaki değişikliklerden çok fazla etkilenmediğini, diğer yarısında ise bu durumun etkili olduğu ve 4 tane          ‘’Hava Kişiliği Türü’’ne ayrıldığı belirtildi.

Yaz severler (%17) - Daha güneşli ve sıcak günlerde mutlu, az korkulu ve daha az kızgın. Yağışlı günlerde daha az mutlu, daha fazla kaygı ve öfkeli olurlar

Yazdan nefret edenler (%27) - Sıcaklık ve güneşin yüzdesi daha yüksek olduğunda daha az mutlu, daha korkulu ve kızgın. Yağmur yağdığındaysa daha mutlu, daha az korkulu ve kızgın olma eğilimindeydiler. "

Yağmurdan nefret edenler(%9) - "Yağmurlu zamanlarda bu karakterdekiler daha az mutlu ve daha sinirli oluyormuş.. Buna kıyasla tahmin edebileceğiniz gibi güneşli ve daha yüksek sıcaklıklara sahip olan günlerde daha mutlu ve daha rahat olurlarmış.

Hava koşullarından etkilenmeyenler (%48) – İncelemeye alınan gençlerin hemen hemen yarısı ise hava koşullarının modlarını pek etkilemediğini belirtti..

 

Şu terimleri de öğrenelim bakalım..

Pluviophile yağmurda kendini mutlu ve huzurlu hissedenlere,

Chionophile karı ve soğuk havayı sevenlere,

Heliophile da güneşli ve sıcak havalarda huzur bulanlara deniyormuş.

Yağmur yağıyorsa neden denize gitmeyelim ki?

Connolly (2008) erkeklerin beklenmedik hava koşullarına göre hemen planlarını değiştirdiklerini ve bundan pek rahatsız olmadıklarını belirtmiştir . ‘Yağmur mu yağıyor? O zaman halısahaya gitmek yerine evde kalalım’.  ‘Bugün çok sıcak oldu, o zaman kahveye değil, denize gidelim !’ .

Öte yandan kadınlar, hava uygun olmasa bile planlarında değişiklik yapmayı pek sevmiyor, söylenerek ve mutsuz da olsa güne önceden planladıkları gibi devam ediyorlarmış.

SELİN'İN GÖZLÜĞÜNDEN

 

 
Selin’in Gözlüğünden
İLGİLİ HABERLER