Rüyadaki anlamı, çayı, reçeli ve sirkesi ile ALIÇ

Karakter boyutu :

Kıbrıs’ın Altın Meyvesi

Kendiliğinden yetişen alıç, meyvesi tüketilebilen ender ağaçlardandır; dünyada en çok Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da görülen alıç, Türkiye’de ise en fazla Sivas ve yöresinde rağbet görüyor.

6.sının düzenlendiği alıç festivali 4-5 Kasım tarihlerinde Doğanköy’de yapıldı. Kıbrıs’ın geleneklerini ve alışkanlıklarını korumayı hedefleyen festivalde alıç ve yan ürünleri sergilendi.

 

 

Macunu, reçeli, çayı, sirkesi, kurutulmuşu… Alıcı birçok şekilde kullanmak mümkün hem de hepsi sağlığa çok faydalı;

 

Macun kavanozları çıksın !

Bu altın sarısı meyvelerin en lezzetli hali çıtır gabiranın üstüne sürdüğümüz macunu olsa gerek. Çekirdekleriyle birlikte pişene kadar kaynatılıp, sonrasında elle ezilerek püre haline getirilir. Çekirdek ve kabuklarını ayırmak için süzgeçten geçirilir ve (bire-bir) şeker eklenip iyice karıştırılır. 6 saat kadar bekledikten sonra kısık ateşte  (kaşığa alındığında akmayacak) kıvama gelene kadar tekrardan kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Son olarak artık ya o güzel Pazar kahvaltılarında ya da evimize gelen misafirlere ikram olarak sunulmak üzere kavanozlara dökülür.

Çayını da hiç denememiştik oysa ki..

Kıbrıs kültüründe pek yaygın olmasa da alıç çayı sağlık için çok faydalı ve sürekli tüketimi önerilmektedir. ‘‘Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında etkisi daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içilir.’’
 

Rüyada görüldüğünde ‘uzman doktor’ anlamına gelen bu şifalı meyve..

Kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Bu bitkinin faydalarından yararlanabilmek için sabırlı ve disiplinli olmak gerekir çünkü etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü etkileri de vardır. Alıç'ın içerdiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

Sağladığı faydalarla beyini de olumlu etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor.

 

SELİN'İN GÖZLÜĞÜNDEN

 

 
Selin’in Gözlüğünden
İLGİLİ HABERLER