“Nefes Mucizesi”

Karakter boyutu :

 

  Hiç unutmam ilk keman hocam rahmetli Zaven Yedigarian bana diyaframdan nefes almayı öğretince ve ben öyle nefes alıp onun müthiş etkilerini anlayınca kendisine "Hocan niye annem babam bana nefes almayı öğretmemişler?!" demiştim. O çok gülmüştü ve bana "kendileri bilseydiler kesin öğretirlerdi!" demişti ben de içten "Keşke bu sırrı herkes bilse yahu" demiştim.

   Nefes almak gibi içgüdüsel yaptıklarımızı düşünerek  yaparsak daha iyi sonuc elde edip daha mutlu ve sağlıklı yaşayacağız. Düşünerek derken "niye?" ve "nasıl?" soruların cevabını bilmesini kastediyorum. Konuyu aydınlatmak için başka bir davranışımız yani yemek yemeği örnek veriyorum: İçgüdüsel hali ilker insanların eti pişirmeden yemekleri gibi. Aslan gibi avlayıp yiyorlardı! Ama sabaha kadar karın sancısından uyuyamıyorlardı etin içindeki bakteriler onları hasta ediyordu ishaldan  tuvaletten çıkamıyorlardı ve bisuru başka sıkıntılar.  Düşünerek  hali yani “Niye yiyorum?” ve “Nasıl yemem gerekir?” soruların cevabını öğrenince, doyacak kadar, yeterince protein yetişsin vucudumuza diye paramız varsa eti -hazmı kolay olsun ve bakterileri olsun diye-  pişiriyoruz sevdiğimiz şekilde hazırlıyoruz  ve afiyetle yiyoruz.

   Ben doktor veya sağlık uzmanı  değilim sadece  bana iyi gelen, baş ağrısından, stres ve sonuçu kas spazmı gibi vücudumda ağrılara sebep olan şeylerden kurtaran ve beni rahatlatan  tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum çünkü sağlıklı bir vücuta sahip olan bir insan daha mutlu da olabilir ve yapmak istediği herşeyi daha güzel yapabilir.

  Muhtemelen müzisyenlerin ve özellikle vocalistlerin diafram nefesi denilen özel yöntemle nefes aldıklarını duymuşsunuzdur. Sadece müzisyenler değil:   yogacılar, okutmanlar, sporcular ve birçok bu tarz nefes alma faydasını bilen insanlar özel zamanlarda mesela müzisyenler müzik yaptiklari an veya vücutlarında bir ağrı hissettikleri zaman böyle nefes alırlar.

 

 

 

Niye?

 Bilerek nefes aldığımda daha derin alıyorum bu şekilde vücuduma özellikle beynime fazladan destek oksijen göndermiş oluyorum dolayısıyla daha iyi konsantre olabiliyorum ve hata yapmak oranı düşüyor. Yorulmuyorum, kendimi ferah hissediyorum ve daha çok enerji harcayabiliyorum. Başım ağrıdığında 5 dakika bu şekilde nefes aldığımda baş ağrım azalıyor ve geçiyor, özgüvenim yükseliyor genellikle kendimi daha rahat ve güvende hissediyorum. Aldığımız oksijenin 25% ‘ini beynimiz kullanıyor.

 

Nasıl?

  Çok ama çok basit. Nefes aldığımızda havayı ağzımızdan veya burnumuzdan ciğerlerimizin içine çekiyoruz hava ciğerlerimize dolduğunda onlar balon gibi şişiyorlar. Istem dışı nefes çektiğimizde ciğerimizin hepsini doldurmuyoruz. Aynada kendimize baksak göğüsümüz şişiyor ve omuzlarımız biraz yukarıya yükseliyor. Diafram kanımızın alt kısmında yatay duran ince geniş bir kastır.Görevi kalp ve başka iç organları belli bir yerde tutmaktır.  Öz türkçesi bohca gibi tutuyor ki kalbimiz donumuzun içine düşmesin o kadar.  Diafram nefesi aldığımızda daha derin tercihen burundan havayı içeri çekiyoruz ama bu sefer göğüsumuz şişmiyor çünkü bilerek diaframi aşağı ve öne doğru ittiriyoruz öyle ki aynada baktığımızda göğüs ve omuz değil karnımız şişiyor ve doğru yaparsak göbeğimizin altında "tatlı bir ağrı" hissederiz sonra  havayı normal bir şekilde tercihen ağızdan dışarıya veriyoruz. Bazen tuttuğumuzda daha etkili oluyor.

“ Saadi Shirazi” diyor "Her nefeste iki nimet vardır ve her birinin   şükrü vaciptir, biri aldığımız için, biride verdiğimiz için"

 

YERLİ YABANCI – Ammar

 

 
İLGİLİ HABERLER