Nasıl Oy Kullanacağım?

Bizde ki sorun, oyumuzu doğru kullanabilecek miyiz?

Karakter boyutu :

Anayasa Hukukunun Genel Teorisi’nde;   

Demokrasi: Etkin Siyasal Makamların seçimle belirlendiği bir sistemdir,

Seçim: Temsilci olacak kişilerin veya yöneticilerin oy hakkına sahip kişiler tarafından “oy” kullanılarak belirlenmesi işlemidir,

Oylama: Bir kanun metninin oy hakkına sahip kişiler tarafından “oy” kullanılarak kabul veya reddedilmesi işlemidir, denilmektedir.

*

Günümüzde Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap yarım adasında birçok Müslüman ülkede kadınların oy kullanma hakkı ya yok ya da kısa süre önce bu hakka kavuştular. Bizim uzun zamandır bu hakka sahip bir halkımız var.  Bizde ki sorun, oyumuzu doğru kullanabilecek miyiz?

*

Bildiğiniz gibi, ülkemizde yaklaşık 40 yıldır uygulanan Seçim ve Halk Oylaması Yasası bu sene değiştirildi ve tek bölge ya da çarşaf liste denilen, bir öncekine benzeyen ama bazı farklılıklar içeren bir uygulama ile 7 Ocak 2018 seçimine gidiyoruz. Zaten sorun da bu farklılıklardan oluşmakta. Halk, eski sistemle yenisi arasındaki farkları tam anlamamıştır.

*

Kısacası,  etkin siyasi makamlar için, seçme hakkımızı kullanmak yoluyla, nasıl oy kullanacağını bilmeyen bir çoğunlukla seçime gidiyoruz. Bu ancak bizde yaşanacak bir garabettir.

*

Daha acı olanı nedir bilir misiniz? Adayların büyük bir kısmı da nasıl oy kullanılacağını bilmiyor. Bu nedenle, seçmenin bu konudaki sorularına tatmin edici cevaplar verememektedirler. Bu karşın, Sosyal Medya üzerinden bir kısım insanlar nasıl oy kullanılacağını açıklamaya çalışırken kafa karışıklığına sebep olmaktadır.

*

Üzülerek belirtmek isterim ki, Ülkemizde seçim faaliyetini yönetmekten sorumlu makam olan Yüksek Seçim Kurulu’ndan da etkin bir faaliyet görememekteyiz. Halkı bilinçlendirmek için tatmin edici boyutta ne bir görsel nede sözlü bir yayın henüz yapıldığına şahit olmadım. Bu derece büyük bir değişiklik ve bu kadar önemli bir konuda seçime çeyrek kala medya üzerinden sıklıkla bilgilendirme yapılması gerekmez mi? Animasyon tarzı görsellerle en çok izlenen zamanlarda sürekli halka nasıl oy kullanacağını anlatmak bu kadar zor mu?

*

Üstüne bir de YSK Başkanı devlet radyosuna verdiği demeçte “karma oy kullanacaklar dikkatli olsun” diyor.

*

Hade bakalım buyurun……………………    

 

AHMET RIZA