'Kulak var mı?'

Karakter boyutu :

 Müzik enstrümanı çalmak isteyenlerden duyduğum soru: "Hocam bende kulak var mı?",  Özellikle çocuklarına herhangi bir saz dersine başlatmadan "Hocam bizim çocukta kulak var mı?" Soruyu soran ailelerle düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

 Yıllardır birçok ülkenin insanlarına enstrüman çalmayı öğretiyorum ve bu soruyu birtek bizimkilerden duydum! Sözlük "kulak" kelimesini böyle açıklıyor:

  1. Başın iki yanında birer tane bulunan işitme organı.
  2. İşitme organının, sesleri toplayıp içeriye alan dış bölümü. Soru kesinlikle fiziksel işitmeyi kastetmiyor etseydi cevabını kolayca kulak burun boğaz doktorundan alırdık. Bazen öğrenci sorduğunda derim "beni duyuyor musun?" "Evet hocam" dediğinde ben de "O zaman sende kulak vardır" derim.

Besbellidir ki biri hiç duymuyorsa zaten müziğe başlamaz az duyanlar için de bir uzaktan bir yakından güzel haberim var. Uzaktaki Ludwig van Beethoven dunyanın en iyi müzisyenlerinden biri kulakları az işitiyordu ve 50 yaşından sonra tam sağır oldu ve en ünlü eserini (9uncu semfoni) sağırken besteledi. Yakındaki örnek  kendi öğrencim Kıbrıslı bir hanımefendi bir kulağı 20% duyuyor öbürü 80% şu an çok başarılı bir kemancı. Bu örnekler duymayan biri bile dünyanın en iyi müzisyeni olabilir demektir.  Nerden baksam bu soru yanlış bence. Sanki biri yürürken benim ayağım var mı diye soruyor! Soru sormak hatta yanlış bir soru sormak ayıp değil asıl ayıp olan yanlış soruya yanlış cevap vermek ve onu doğru sual ve cevap haline getirip toplum içinde yaymaktır!

  Her çocuk istediği herşeyi öğrenebilir kulağı yoktur demekle çocuklarımızın önündeki güzel bir yolu kapatmayalım. Büyükler için de aynısı geçerlidir. Bence bu sorunun kaynağı bilincsiz sorumluluk sahibi olmayan öğretmenlerdir. Doğru öğretmenden ders almak lazım. Bir  öğrenciye öğretemeyince, gelişmemesinin sebebini bulamayınca, uğraşmak istemeyince ve başka birçok nedenle ona "sende kulak yok" demek yanlıştır. Uzun lafın kısası  birgün biri size "Sende kulak yoktur" derse, o zaman en az Beethoven kadar iyi bir müzisyen olacağınızdan emin olabilisiniz!

Ammar

 

 
İLGİLİ HABERLER