Kebap için spor yapıyoruz

Karakter boyutu :

Aman su içsem yarıyor.. 5 kilo fazlalığım var bir türlü veremiyorum.. bizim Türk kadınlarında selülit genetik bir sorun..vs.vs.. bahaneler saymakla bitmez... Ama belki de tek sorun sporsuzluk..

Gerçi sohbet ettiğimiz, Crossfit Balalan’da spor eğitmeni olan Batuhan Ateşer tam tersini; yani Kıbrıs’ta spor yapanların sayısının giderek arttığını söylüyor. Peki neden spor yaparız?

 

İnsan sadece dış görünüşünü güzelleştirmek için mi spor yapar?

Spor yapmanın öncelikli nedeni hem bedenen hem de ruhen sağlıklı olmak daha sonra da estetik görünüm olmaladır. Maalesef çoğu insan estetik görünümü ön planda tuttuğu için kazançlar sadece kısa süreli olmakta; ayrıca sosyal medya kullanımının gün geçtikçe artmasıyla birlikte insanlarda daha çok spor yapma isteği de artıyor. Yani bir bakıma ‘etrafa göstermelik spor’.

Kıbrıs’ta spor yapmadaki amaç kişiden kişiye değişse de sporu sağlık için daha ciddiye alarak yapan yaş grubu ise 30+ erkek ve kadınlar; spor salonlarında en fazla vakit harcayan kişiler de 25-45 yaş grubudaymış.

Genelleme yapmayarak Kıbrıs’ta yaşayanların spor yapma nedenlerini konuştuğumuzda işler birazcık değişti Spor yapmanın faydaları saymakla bitmez, hele bizim gibi iştahı bol Türk toplumunda formda kalabilmek için bir zorunluluktur spor diyebiliriz. Yemeye olan düşkünlüğümüzden dolayı hafta sonu yapılan kaçamakların, Pazar günleri yakılan mangalın acısnı çıkartmak, suçluluk duygusunu azaltmak için spor yapanların sayısı da az değilmiş !

Peki ya dış görünüş?

Acaba kadınlar spor yapmayan erkekleri çekici bulmuyor mu?

Ayva göbek out, baklava göbek in’miş !

Batuhan: Bazen kadın üyelerimizin  salonda kendi çalıştıkları ağırlıklar erkeklerden fazla olabiliyor, bu durum erkekler üzerinde biraz eksi puan yaratsada hala şansları var  Kadınlar güçlü, fit ve sağlıklı erkeklerden tabiki hoşlanıyor ama önemli olan karakteri diyen büyük bir kesimde yok değil. Erkekler de kadının spor yapması hosuna gitse de kadınlar kadar seçici değillermiş bu konuda..

Spora düşkün sağlıklı çiftlerin sayısı da doğal olarak artıyormuş..

Spor yaparken en önemli şeylerden biri tabi ki motivasyon ve spor yapan çiftler birbirlerini destekledikleri için kendilerini spora daha fazla veriyormuş. Buna en güzel örneklerden biri Serenay Sarıkaya ve Kerem Bursin çifti. Erkeklerin bayılarak izlediği Serenay ve kızların dibi düşen Kerem !  Sporun tüm dallarıyla ilgilense de Serenay’ın sevdiği spor "Bikram Yoga" (Sıcak Yoga).

Bikram Yoga Nedir?

Bikram yogada 40 dereceye kadar ısıtılmış odada kişi 90 dakika boyunca 26 seri yoga hareketi yaparak hem toksinleri atıyor hem de kilo verebiliyor. Sevgilisi Kerem Bursin de tahmin edeceğiniz gibi tam bir spor bağımlısı, genellikle ağırlık çalışan Kerem, çekim aralarında bile spor yapıyor, spor salonuna gidemezse açık havada egzersiz yapıyormuş.

Yani işin sırrı kendini bu işe vermekte ve bahane aramamakta aslında.

 

SELİN'İN GÖZLÜĞÜNDEN

 

 

 
Selin’in Gözlüğünden
İLGİLİ HABERLER