Hangi müzik öğretmeninden ders alalım?

Karakter boyutu :

Doğru öğretmeni nasıl tanıyalım?

  Bal arısı bal ürettiği gibi öğretmenin de ürünü onun oğrencisidir. Ilk keman oğretmenim rahmetli Profesör Zaven Yedigarian'ı tum saygı ve sevgimle anıyorum ve bu yazıyı o insan kılığında meleği aklima getirerek, düşünerek ve kendisinden örnek alarak yazıyorum.

- Öğrencisinden:

  Bir öğretmeni yetiştirdiği öğrencisinden tanıyabiliriz tıpkı bahçıvanın yetiştirdiği aağaçlar gibi meyvesi bol ve güzel olursa ağacın bahçıvanı iyidir demektir. Ders almağa başlamadan en iyi öğrencisiyle tanışmak  ve sonucun ne olduğunu gözle görüp kulakla işitmek lazım. Tanişma günü "En iyi öğrenciniz kimdir ve onunla tanışabilirmiyiz?" Sorusunu soralim çünkü cevabı gelecekte nereye geleceğimizi ve harcadığımız enerji, vakit ve paranin bedelini gösterecek ve belirtecek.

 

-Ögretmeninden:

   Ögretmenin öğretmeni kimmiş? Kimden veya kimlerden öğrenmiş ve nasıl bir eğitim almış? Akademik eğitimi varmi? Hangi konservatuar veya okuldan mezun? Derse başlamadan bunlari araştırıp öğrenmek lazım. 

-Davranışından:

  Tıpkı ebevein gibi öğretmen de disiplin ve samimiyeti ayarında tutabilmesi lazım. Herzaman güler yüzlü ve bilginin en iyi şeklinde oğrenciye aktarılmasından emin olarak işini yapması lazım. Enerji dolu, saygılı, kıyafeti saçı başı düzgün ve temiz ve uygun olmal, yüzünde hep bir tebessüm, kibar, şevkatlı ve dürüst olmalı. En iyi orneklerden biri Benjamin Zander “Lessons for Life”  müzik dersleri veya Hans Zentgraph çello derslerinde görebilirsiniz. (Youtube’da bulabilirsiniz). Derslere başlamadan müstakbel öğretmenden izin alıp derslerini görmek gerekir yani aşçı  ustayı yemek yaparken izlemek gibi zira o kutsal an herşey tam gerçek halinde olur ve herşey anlaşılır.

  Öğretmen öğrencisinin idolu olmalı aralarındaki sevgi ve saygı bağı güçlü olmalı. Öğrenci ona baktiğinda "Keşke birgün bende onun gibi olsam!" diyebilmeli. Müzik enstrümanı çalmak dünyasında öğretmen o kadar güzel icra etmesi gerekir ki oğrenci "Keşek bende böyle çalabilsem" diyebilsin.

   Derslere basladiktan sonra öğretmene tam güvenip onun gösterdiği yolda yürümek lazım. Güven önemlidir.  Öğrenci "Baska öğretmen notaların adını yazmasın altına demiş!" dediği an ilişki bitmiştir çünkü öğrenci güvenmediğini gösteriyor ve öğretmenin en iyi cevabi "O zaman git o öğretmenden ders al!" Kapitalizmin şartları altında yaşamadığımız bir dünyayı artık aklımıza bile getiremiyoruz. Eski zamanlar gibi öğrenci öğretmenin yanına gitmesi lazım öğretmen değil!

-Parasal ilişki:

  Para kazanmak icin öğretmenlik yapanın mesleği kutsal değildir sıradan bir meslektir. Gercek öğretmen para pul karşılığında birini yetiştirmez. Öğretmenlik Peygamberlerin işiyse eğer hangi peygamber para karşılığında insanlara yol gosterdi ki? Öğrenci öğretmenin ayırdığı zaman ve verdiği emek karşısında ve dersini ciddiye alıp kendi düzen ve disiplinini korumak icin öğretmene  para vermesi lazım ama bu amacın para olduğu anlamında değil. Kısacası para için çalışan  öğretmen öğrenciyi  kaybetmemek için ona ve ailesine yalan söyler boşuna över  "Aferin sana ne güzel çalıyorsun hatta gel kemanının üstüne stiker yapıştırayım” der. Gerçek öğretmen  öğrencisini içten sevdiği için, kırmadan, üzmeden, herzamanki tebessümle "Ödevini yaptıysan gel yoksa değil! Zaman değeri bicilmez bir hazinedir!" Der. Bu hikaye uzun ama şimdilik bukadar.

 

YERLİ YABANCI – Ammar