“Cyprus Strings” Kıbrıs Yaylı Orkestrası kuruldu!

Karakter boyutu :

Yaklaşık iki sene önce güzel Kıbrısımızın Girne şehrinde "Cyprus Strings" (Kıbrıs Yaylı Orkestrası) kuruldu. Yayılı orkestra keman ailesinden oluşan bir müzik gurubudur. Içinde Keman, Viola, Çello ve Kontrabas  bulunmaktadır. Müziği "düşünce" ve enstrümanları "dil" desek, Cyprus Strings'in dili evrenseldir yani Ingilizce gibi dünyanın heryerinde anlaşılır. "Yaylı Orkestra",  semfoni orkestra ve oda Orkestrasi gibi uluslar arası kabul edilmiş ve tanınmış bir orkestra formatıdır bu yüzden seslendirdiği herhangi parça farklı kültürler arasında anlaşılır ve "ciddiye" alınır. Orkestra bulunduğu cennet "Kıbrıs"'ın uğuruna ve ona saygı ve sevgisini göstermek  adına  Kıbrıs Halk müziğini ilk defa dünyaya sunulabilecek düzenlemeler şeklinde sabit repertuarının başköşesine koydu.  Örnek olarak "Kına Havası" bu orkestrayla çalındığında bir yabancı  ülke vatandaşı da onu anlar ve dinlemesinden zevk alır çünkü bildiği bir müzik  dilinde konuşuluyor ayrıca Amerikan bir orkestranın "Kına Havasını" çaldığını düşünün, nekadar zevkli ve gurur verici olur değil mi? 

  "Cyprus Strings" 'in bir hedefi Kıbrıs müziğini gerçek anlamında yaşatıp dünyaya gurur verici bir şekilde sunmaktır çünkü güzel yemekleri güzel tabaklarda servis yapmak gerekir. Repertuarları geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Klasik, Pop ve Caz gibi çeşitli müziklerle farklı müzik zevklerine hitap edebiliyor.  Bir orkestranın ihtiyacı olan herşey ona ait sabit çalışma mekanında bulunması lazım. Müzisyen çalışmaya gittiğinde enstrümanı, nota sehpası, sandalyesi, sehpa ışığı gibi aksesuarları, hazır çıktı alınmış notaları ve müzik yapmaya gereken herşey hazır olması lazım. Ulaşım masrafları, özel ses ve görüntü kayıdı cihazları ve konser salonu kirası  gibi masraflar için üyeler arasında her çalışmaya geldiklerinde en az 20 Tl "Cyprus Strings Box" kutusuna atmaya karar verildi. Hesaplar şeffaftır ve her hafta üyelere bilgi veriliyor.

Birsürü bugün açılıp yarın kapanan orkestralar karşısında geçen iki senede "Cyprus Strings" tüm zorluklarla rağmen istikrarını korumuş ve bununla gurur duyuyor.  Haftalık düzenli provalar ve kayıtlar hiç durmadan devam etmiş ve iyi bir repertuar elde edilmiş. Provaları izlemek isteyen herkese kapısını açık  tutan "Cyprus Strings", Müziğe yeni başlayanlara orkestrada çalmak fırsatını sunmaktadır böylece hocalar gönüllü olarak müzik yolculuğuna yeni başlayanlara yol gösteriyor, eğitim sistemi en güzel şeklinde cereyan buluyor, genç yeteneklerin önü açılıyor ve yeni müzisyenler yetişiyor.  Başta Kıbrıs'ı temsil edecek yurtiçi ve yurtdışı programlarda, hoteller, şirketler, dernekler, vakıflar, kurumlar, bankalar, üniversiteler, kiliseler ve harhangi  lüks müziğe ihtiyacı olan yerler ister açılışlarda, yemek toplantılarında, yıldönümü kutlamalarında ve ister şenliklerde ve törenlerde Cyprus Strings'i çağırabilirler.

YERLİ YABANCI – Ammar

 

 
İLGİLİ HABERLER