Bir Başkadır Kıbrıs Zeytini

Zeytin başlı başına bir festivaldi

Karakter boyutu :

Ağaçların babasıdır Zeytin;

Barışın, kutsallığın, bolluğun, adaletin, sağlığın, gururun, zaferin, refahın, bilgeliğin, aklın, ölümsüzlüğün, arınmanın ve yeniden doğuşun, kısacası insanlık için en önemli erdem ve değerlerin simgesidir.

Bir de söz etmeden geçemeyeceğim, Kıbrıs Sanat Okulu’ndaki çocukların sevgilisi olan Zeytin vardı ki, o da simsiyah, muhteşem  bir köpecikti.

Van Gogh’un  zeytin ağacları, ne güzeldirler....

Peki ya, Girne’de yaşayan Salih Oral hocamızın genç ve anıt niteliğindeki zeytinleri resmedişi....

Zeytin denilince aklıma ilk düşen karelerdir.

Zeytini Kim Nasıl Yarattı?

Yunan tanrılarının bu işte de mi bir parmağı var ?

 

Yunan mitolojisine göre deniz tanrısı Poseidon ve barış ve bilgelik tanrıçası Athena arasında yeni kurulan bir şehir yüzünden anlaşmazlık yaşanır ve bunu gören baş tanrı Zeus bir yarışma düzenleyerek bu anlaşmazlığa son vermek ister. Yarışmada Yunan halkına en faydalı ve yararlı armağanı veren tanrı ya da tanrıçaya bu şehrin hükümdarı olacağını ve onun ismini vereceğini vaad eder. Bunun üzerine Poseidon o meşhur üç dişli çatalını bir kayaya saplar ve insanları gidemedikleri uzak yerlere götüren, savaşlar kazanacak ‘atı’ yaratır. Bunu gören Athena ise mızrağını yere saplar ve bir ZEYTİN AĞACI çıkarır; ‘Bu ağaç yüzyıllarca yaşar, meyvesini yeşilken de siyahken de yersiniz. Meyvesinden yağ yapar, yağından ateş yakarsınız’ der. Bunu üzerine Yunan halkı Athena’nın hediyesini seçer ve şehre de ‘Atina’ adı verilir.

Kıbrıs Kültürü ve Zeytin

Zeytin Yağı:

M.Ö bile Kıbrıs’ın ekonomisi için çok değerli olan ve Salamis’teki antik mezarların içinde kalıntılarına rastlanan zeytinyağı üretimi elbette bizim için çok değerlidir. Her ne kadar da sevgili Canan Karatay hocamız tere yağını önerse de, salatalar, zeytinyağlı yemekler ve gabiramızı batırıp batırıp yediğimiz, hasta olduğumuzda ısıtıp karnımıza koyduğumuz bu şifalı yağın faydaları saymakla bitmez.  

Hele Çakıstez... 

Güzel kahvaltıların, mücendra pilavının, tarhana çorbasının yanında keyifle yediğimiz,

Golyandro tohumları, kekik, limon, zeytin yağı ve sarımsak eklenerek yapılan bu lezzet bambaşkadır...

Zeytinli Bitta,

En sevdiğim....

Nenemizin yaptığı, sonra okulda tenefüslerde koşarak aldığımız, daha sonra iş yerlerine gelen amcaların sepetlerindeki ve en sonunda nesilden nesile geçen o tariflerden öğrenip yaptığımız sıcacık zeytinliler.. yine Kıbrıs’a özgü tatlar arasında yer alan zeytinli sanırım hayatımızın her döneminde, heryerde karşımıza çıkıyor, çıkmaya da devam etsin

Tütülenme

Kötü gözlerden ve nazardan korunmak için kuru zeytin yapraklarını yakıp bütün evi dolaşıp herkese koklatıp, başlarının üzerinde döndürdüğümüz, “....elemkerefişler...... “ ne güzel bir gelenektir.

Zeytin başlı başına bir festivaldir.

“Tümünü seviyorum, ama en çok zeytini. Öncelikle dalı ile barışı, altın renkli yağı ile huzur ve mutluluğu sembolize ettiği için”. -Aldous Huxley-

 

SELİN'İN GÖZLÜĞÜNDEN

 

 
Selin’in Gözlüğünden
İLGİLİ HABERLER