Bir Baba.…. Ahmet Derya

Karakter boyutu :

Ahmet DERYA, bir çoğumuzun bildiği ama pek az insanın tanıdığı birisi. Sendikacı, KTÖS Genel Sekreterliği. Siyasetçi, 90’lı yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı yapmıştır.  İlkokul öğretmeni(muallim) olarak bilir insanlar, ama hukuk fakültesi mezunu olduğunu ve avukatlık lisansı olduğunu pek az kişi bilir. Ya da açık öğretim fakültesi işletme bölümü (bölümü konusunda yanıla bilirim kusura bakmayın) mezunu olduğu bilenimiz yok gibidir. Herkes onu Kıbrıs Türk Hava Yolları eski genel müdürü olarak ve kapatılan bu hava yolunu batıran insanların başında geldiği algısı ile hatırlar.

*

Ben Kıbrıs Türk Hava Yolları konusuna girmek istemiyorum. Bu olayda yaratılan mesnetsiz, uydurma ve siyasi linç kurgusuna değinmeyeceğim. Buna mukabil, Derya’nın ne kadar mücadeleci ve idealist biri olduğudur beni ilgilendiren. Bir diğer özelliği iyi bir baba olmasıdır. Ailesinin arkasında durması hep dikkatimi çekmiştir.

Kızını (Doğuş DERYA) çok iyi yetiştirdiğini düşünürüm. Kendisi gibi mücadeleci ve insani değerleri yüksek, doğruları için savaşan ve yılmayan bir figür gelir gözümün önüne. Ne zaman Doğuş DERYA’yı görsem, ünlü şair Rudyard Kipling’in şiirinde herkesin bırakıp gittiği noktada sen dayanabilirsen tek” cümlesinde tarif ettiği kişi gelir aklıma.

 

*

İtiraf etmek gerekirse, Ahmet DERYA’yı zaman zaman kıskanmışımdır.  Ama son zamanlarda ne zaman Ahmet DERYA’yı düşünsem bir ürperti gelir içime. Bu topraklara yabancı olsa da, bu bölgede yeni yeni ortaya çıkan siyasi linçle karşı karşıya bir siyasetçi babası olmak ne zor dur diye düşünürüm hep. Hemen aklıma o inatçı ve mücadeleci karakteri gelir ve biraz olsun rahatlarım.

 

*

Ben de bir kız babasıyım, onun yerine kendimi koyduğum zaman hangi ruh halinde olabileceğini tahmin ediyorum. Endişelerini anlıyorum. Endişelerini biraz olsun giderir mi bilmem ama şunu bilmesini isterim. Doğuş bizim de kızımız. Onun duruşu bizim duruşumuz, her zaman ve her şekilde onu yanındayız. Bu bizim ona borcumuz. Biliyoruz ki mücadelesi bizim mücadelemiz.

 

*

Bu akşam eve gittiğim zaman kendi kızıma sımsıkı sarılacağım. Ahmet DERYA’nın Doğuşa sarılacağı gibi, saçlarını koklayacağım tıpkı Ahmet DERYA’nın yapacağı gibi. Sonra kulağına fısıldayacağım “KORKMA BEN YANINDAYIM”……………….

*

Evet Doğuş DERYA hepimizin kızıdır, kardeşidir, sesidir. Şimdi hep birden söyleme zamanı “KORKMA BİZ YANINDAYIZ”  ………………………………

 

NE VAR NE YOK - AHMET RIZA

 

 

      

 

 

 
İLGİLİ HABERLER
    -