Aşk mı, Evlilik Mi? Yoksa Hem Aşk Hem Evlilik Mi?

Karakter boyutu :

Aşka inananlar, inanmayanlar. Aşka inanıp, evliliğe inanmayanlar. En büyük hayallerinden biri aşık olduğu kişiyle evlenip mutlu bir ömür geçirmek olanlar.

 Herkesin farklı bir görüşü olduğu yegane konudur bu.

Evlilik Gerekli mi?

Evliliğin Tarihi’ kitabında Stephanie Coontz, aşık olanların evlenmesi geleneğinin aslında yalnızca 200 yıldır bu kadar popülerleştiğinden bahsediyor. ‘İnsanlar her zaman birilerine aşık olmuş ve tarih boyunca birbirlerine büyük tutkuyla aşık, bir ömrü birlikte geçirenler çoktur.

Ama tarihte evliliğin asıl nedeninin aşk olduğu evlilikler çok azdır. Birçok kültürde aşk evliliğin getirdiği bir olumlu etki olarak görülüp, evlenmenin asıl amacı değildir malesef.’

Peki ya Tam Tersiyse?

Bir diğer yandan, başkalarının müdahelesine izin vermeyen, evliliği kendi aralarında özgürce yaşayanlar için aslında tümüyle güzel bir olaydır evlilik. Şimdiki zamanda bunu başarabilenler, eski evliliklerden daha güzel yaşıyor aslında.

Maslow’un insanların temel ihtiyaçları hiyerarşisinde da belirttiği gibi, evlilik de çiftlerin en temel ihtiyaçlarını; ‘derin mutluluk, huzur ve manevi zenginlik’ sağlayabilir.

Evlilik teklifleri de insanlar gibi sınırı olmayan, her birinin kendine has karakterleri olan, iki insanı genelde bir yüzük bazense başka sembolik objelerle birleştiren bir soru etrafında örülmüş bir olaydır.

Özellikle 14 Şubat Sevgililer Gününde, her yaştan, inançtan ve bölgeden  eşler ve sevgililer birbirine çeşitli hediyeler alarak sevgilerini göstermek ister. Tabii bir de bu romantik günü fırsat bilip sevgililerine o ‘büyük soruyu’ soranlar da giderek çoğalıyor..

Eğer sizin de aklınızın bir köşesinde böyle bir düşünce varsa gelin birkaç farklı tarzda evlilik tekliflerine bakalım.

FARKLI TARZA EVLİLİK TEKLİFLERİ!

Kanlı Teklif

Erkek arkadaşının öldüğü, kötü bir trafik kazasının romantik olabileceği 40 yıl düşünsek aklımıza gelmezdi. Bizim aklımızın ermediği ama Rus yönetmen Alexey Bykov’un her ince ayrıntısını düşündüğü bu trajik evlilik büyük yankı toplamıştı.

Bir dublör ve direktör yardımıyla kız arkadaşının gözleri önünde trafik kazası geçirip, öldüğüne inandırdıktan sonra kanlar içinde dizlerinin üstüne çökerek teklifini yaptı. Kız arkadaşıysa ilginç bir şekilde hiç sinirlenmeden gülmeye başladı ve teklifini kabul etti.

İzleyenleri Özendiren Teklif

YouTube’da 27 milyondan fazla izlenen bu video izleyen herkese ilham verecek nitelikte bir evlilik teklifi olmuş. Kız arkadaşı Ginny’i arkadaşlarıyla sinemaya yollayan Matt Still sinemayla anlaşarak kendi yaptığı, nasıl tanıştırklarını anlatan kısa filmi gösterime koydu.

Olaydan habersiz Ginny tanıdık sesleri ve simaları görünce Matt ekranın önüne koşarak evlilik teklifini yaptı. Herkesi göz yaşlarına boğan bu romantik hareketiyle Matt çıtayı çok yükseklere çıkardı.

Sade Bir Teklif Düşünenlere

İlla ki herkes kalabalık, gösterişli bir teklifte bulunacak diye birşey yok tabi. Misal hepimizin bayıldığı karizmatik, cool adam George Clooney. Gösterişten uzak, sade yaşam tarzına uygun bir teklif yapmış eşi Amal Alamuddin’e. Clooney o zaman kız arkadaşı olan Amal Alamuddin’i evine yemek yemeye çağırdı ve tabi özenle düzenlenen bir yemeğin ardından büyük soruyu sordu. George Clooney bile böyle sade bir teklif yaptıysa demekki illa şatafatlı birşeyler olmasına gerek yok.

Uğraştıran Teklif

Matthew McConaughey, güzel sevgilisi Camilla Alves’e evlenme teklifi yapmak için tatili bekledi. Çift Noel tatilinde tüm aileyle birlikte hediyelerini verirken McConaghey müstakbel eşine kocaman bir kutu hediye etmiş.

Yakışıklı aktör yüzüğü iç içe sekiz kutunun içine koymuş. Alves en sonunda hediye kutularının en sonuncusunu açınca yüzüğe ulaşmış ve McConaghey diz çöküp büyük soruyu sormuş.

Tüm Kuralları Yıkan Bir Teklif

Evlenme teklifi illa ki erkeklerden gelecek birşey yok. Herzaman farklı ve asi karakterini ortaya koyan şarkıcı Pink’in evlilik teklifi de öyle olmuş. Beklemeye tahammülü olmayan şarkıcı sevgili Carey Hart motor yarışındayken ona önceden hazırlattığı billboard ilanıyla teklifini yapmış. Pistin en keskin virajına yaptırdığı billboardu görünce yarışı bırakmak zorunda kalmış. Pink bununla yetinmemiş tabi, yine bir çılgınlık yaparak yüzük yerine o gün ikisi de bileklerine ‘True Love’ (Gerçek Aşk ) dövmesi yaptırmış.

Mignon McLaughlin’in de dediği gibi ‘ Başarılı ve uzun ömürlü bir evliliğin sırrı, o kişiye hergün yeniden aşık olmaktır.’

 

SELİNİN GÖZLÜĞÜNDEN

 

 
Selin’in Gözlüğünden
İLGİLİ HABERLER