Anket...

Görünen o ki bu seçime 8 parti katılacak

Karakter boyutu :

NE var NE yok?

Önümüz seçim. Görünen o ki bu seçime 8 parti katılacak. Bu partilerden bir tanesi 50 adayı tamamlayamadığı için eksik yani buçuk!! Bu durumda gösteriyor ki, bu parti iddialı değil, sadece oy pusulasında yer işgal ediyor. Diğer partilerimiz 50 adayı belirlediler.

*

Seçim heyecanı; adaylar, programlar yapılanlar ya da yapılmayanlar üzerinden değil, “Gezici Anketleri” diye bilinen, Gezici Araştırma şirketinin ülkemizde yaptığı bir birinden ilginç ve kanımca çelişkilerle dolu anket sonuçlarının rüzgârı altında başladı.

*

Akla gelen ilk soru Murat Gezicinin amacı nedir? Bazı siyasilerin söylediği gibi, para sızdırmak suretiyle seçimlerde manipülasyon (hileli yönlendirme) yapmak mı? Yoksa, gerçek sonuçlar ve çıkarımlar üzerinden Kıbrıs Türk seçmenini aydınlatmak mı?

*

Bence birincisi. Bu kanaatimin sebebi; yaptığı birden fazla ankette, kısa aralıklarla çok farklı sonuçlar çıkması ve anketlerde en hassas olan anketin künyesiyle ilgili hususlarda, daha açık ve tartışmaya yer bırakmayan bilgileri kamuoyu ile paylaşılmamasıdır. Bu durum, Gezici anketlerini şüpheli konumuna getirmiş ve kamuoyu üzerindeki etkisini bayağı azaltmıştır.

*

Dikkati çeken bir diğer husus, Gezicinin bir kısım aday ya da partilerden para talep ettiği iddiasıdır. Gezicinin popüler adaylar arasında göstermediği bir aday yaptığı açıklamada, kendisinden istenen parayı vermediği için listeye giremediğini belirtirken, bir partinin genel başkanı ise, partisinin baraj altında gösterilme sebebinin, yine gezici tarafından talep edilen paranın verilmemesi olduğunu söylemiştir. 

*

Eğer iddialar gerçek ise, Gezici şirketinin sahibi Murat Gezici bu tip ilişkileri neden hep sağ siyasetçi ya da partilerle kurmaya çalışmaktadır. Bizdeki sağ siyasetçilerin bu tip yaklaşımlara daha açık olmaları mı?  Yoksa daha saf olmaları mı?

*

Gelecek 5 yılımızı belirleyecek seçimin arifesinde, halk olarak bu tip magazinsel tartışmalardan ziyade, partilerimizin programlarını ve adaylarımızın yeterliliğini test etmek istemekteyiz.

*

Kanaatimce doğru olan gündemi gerçek siyasi görüşlerin belirlemesidir. Siyasilerimiz bir an önce, ülke gerçekleri üzerinden halkı bilgilendirmeye çalışmalı ve neden seçilmeleri gerektiğini anlatmalıdır diye düşünüyorum. 

*

Bilmem çok şey mi istiyorum.

 

AHMET RIZA

 

 
İLGİLİ HABERLER