30 Yıllık Bir Zaman Yolculuğu

Karakter boyutu :

Bir düşünün, çok geriye gitmeden 28 yıl öncesinde, 1990 yılında olsak bu yazıyı okumanız için markete gidip bir gazete veya dergi almanız gerekecekti. Ama şimdi, sıcacık evinizde telefonunuzdan, laptop, bilgisayar  veya tabletinizden dilediğiniz herşeye ulaşabiliyorsunuz.

Son 30 yılda o kadar hızlı bir gelişim gösterdik ki gelecekte neler kullanacağımızı hayal etmek bile zorlaşıyor.

Gelin bakalım hayatımızı kolaylaştıran, bu yeniliklerden bazıları nelermiş.

WWW(1989)

CERN'de İngiliz bilim adamı olan Tim Berners-Lee, 1989'da World Wide Web'i (WWW) icat etti. Web, başlangıçta dünya genelindeki üniversite ve kurumlardaki bilim insanları arasındaki otomatik bilgi paylaşımı talebini karşılamak üzere tasarlandı ve geliştirildi. Lee Nisan  1993’te tüm sınırlandırmaları kaldırarak WWW’yı tüm kamuya açtı.

Kodak Dijital Kamera Sistemi(1991)

Nikon F3 altında düzenlenen sistem, "D" yi "SLR" nin önüne koyan ilk dijital fotoğraf makinesi oldu. Resimler, kameradan doğrudan bir ön izleme ekranına sahip ek sabit sürücüye gönderildi. Son yıllarda çıkan dijital kameralar giderek küçülüp, basitleştirilse de hala daha Kodak’ın bulduğu temel sistem kullanılmakta.

Wifi(1991)

Evimizde, iş yerlerimizde, restaurant ve cafelerde hatta sokaklarda, sabit biryere bağlı olmadan özgürce internet kullanmamızı sağlayan WIFI !

Wifi "kablosuz yerel bölge ağı" (WLAN) 1991 yılında Amerika’da ilk olarak para kasalarında kullanılmak üzere kurulan bir sistemdi. Daha sonra birçok ülkeye patenti verildi ve 2009 yılında yaygın olarak dünyada kullanılmaya başlandı.

MP 3 Çalar(1997)

1979 yılında Sony’nin ürettiği Walkman’in Kıbrıs’ta kullanılmaya başlanması epeyi geç olmuştu. Öncesinde küçük radyoları omzuna koyup dolaşan gençler, kasetle çalışan Walkman’e, sonrasında CD playerlar ve en son tabi ki MP3 çalarlarla tanıştı. 1997 yılında Tomislav Uzelac daha önceleri denenen ama sürekli başarısızlıkla sonlanan teknolojiyi başardı ve 1999 yılında taşınabilir mp3 playerların satışı başlandı, böylece kaset veya cd almaya gerek kalmadan internetten şarkılar indirilebiliyordu.

Uydu Kanalları(1999)

1980’lerde Kıbrıs’ta yaygın olarak evlerde televizyonlar başladı. İlk 1990’lü yıllara kadar tek kanallı televizyon varken Türkiye’de çeşitli özel kanalların açılmasıyla birlikte Kıbrıs’ta da yayınlar başladı. Ardından  en büyük patlama Çukurova Grup’un 1999 yılında Digitürk’ü piyasaya sürmesiyle, 2000’li yıllarda birçok kanalı izleme şansı bulduk. Spor paketleri, magazin kanalları derken aile içi kavgalar da bundan nasibini aldı tabi

Tablet Bilgisayar(2000)

İnanması zor olsa da, tablet bilgisayarlar Apple iPad’ler ile başlamadı. Tıpkı IPhone'dan önceki akıllı telefonların olduğu gibi, yine başka üreticiler standartı belirleyen taşınabilir teknolojinin gelmesinden önce yıllarca klavyesiz mobil bilgisayar konseptindeki çeşitlemelerle uğraşıyordu. Türünün ilk örneği olan tableti ise 2000 yılında, milenyuma özel VarVision 2000 adı altında Microsoft çıkardı, ama maalesef beklenilen ilgiyi görmedi.

DNA Haritası(2003)

2003’te ilk insan DNA haritası çıkarıldı ve bu erişilen teknolojiyle DNA haritaları hastalık teşhislerini saptama ve iyileştirmede büyük bir vaadler veriyor. DNA testi ve dizilemesi, ilaç endüstrisini, genetik faktörlere dayalı daha etkili ilaçlar üreterek geliştirme yeteneği nedeniyle 20. yüzyılın en başarılı keşifleri listesinde beşinci sırada yer aldı.

Facebook (2004)

Mark Zuckerberg ve arkadaşları Şubat 2004'te Facebook'u kullanıma açtı. Facebook ilk sosyal medya ürünü olmasa da en kullanışlı ve diğerlerine göre en gelişmiş olanıydı, ve kısa sürede tüm dünyada popüler oldu. 2017’deki son araştırmalara göre 2.07 milyar aktif kullanıcıya sahip.

GOOGLE MAPS(2005)

Cem Yılmaz’ın da değindiği ‘Faruk Eczanesi’ şakasındaki gibi mahalleliye, yaşlı amcalara sora sora zar zor bulduğumuz yerleri artık Google bize hemen gösterir oldu. Tabi bunun için sadece Google değil akıllı telefonlar ve navigasyonun muhteşem birleşimi diyebiliriz ! 150 milyon kullanıcıyla Google Maps çoğumuza yol gösteriyor ! Malesef artık yol soran turistlere yardım eden, elini kolunu sallayan, bütün İngilizce dağarcığını koyan yardımsever vatandaşları da göremez olduk..

Iphone(2007) & Apple Store(2008)

90’lı yıllardaki renk renk, çeşit çeşit Nokia furyasından sonra ilk kez 2007 yılında piyasaya sürülen Iphone’lar. Yanı başımızda sürekli internet, zarif bir görünüş ve tabii ki pahalı bir fiyat ! Ardından 2008 yılında en değerlimiz, telefonumuza çeşitli uygulamalar indirebileceğimiz Apple Store ve süper akıllı telefonlar ! Telefonlarımız akıllandı ama insanoğlunun aklına ne olduğu henüz  bir muamma..

 

SELİNİN GÖZLÜĞÜNDEN

 

 
Selin’in Gözlüğünden
İLGİLİ HABERLER