1941 Yılından bir Otopsi Çizimi

Karakter boyutu :

Kıbrıs'ın yargılama tarihi... 1941 yılından bir otopsi çizimi. 11 Ekim 1941 yılında, Lefkoşa kazasına bağlı Ayfiban köyü muhtarı Mehmet Kara Hasan, o dönemin ulaşım imkanları gereğince, biniti olan eşeği üstünde Lefke Kaza Mahkemesinde şahadet vermeye gidiyordu.

Kayalık bir alandan geçerken açılan ateş sonucu dört ağır yara aldı ve orada öldü. Müteveffa ve yaklaşık 180 cm ileride ölü şekilde yatan eşek Lefke'den köye dönen bir kadın tarafından bulundu.

 Bu olaydan aslen Vretça'lı Cemal Mehmet Mida sorumlu tutuldu ve uzun bir süre sonra (1946) tutuklanarak yargılanması sonucu idama mahkum edildi. Görülen otopsi çizimi hükümet doktoru Dr. Economides tarafından yapılmış ve cesette 4 giriş yarası tespit edilip tek kişi tarafından ateş açıldığı öne sürülmüş , Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılama sırasında ise savunma başka bir şahadet sunarak en az iki kişinin çapraz ateş açması sonucu Karahasan'ın öldürülmüş olacağını savunmuştu.

Otopsi sonucunda varılan bulgulara göre müteveffa;

1. sol kulağının altından giriş, sağ kulaktan çıkış,

 2.sağ kol altından giriş sol bögürden çıkış, 

3.Karın içine giriş

4. Sol bacaktan giriş ve çıkış yaralarını tespit edilmişti.

Maktülün öldürüldüğü olay yerinde yapılan araştırmada 3 adet piyade tüfeğine uyumlu fişek bulundu. Silah'ın İtalyan yapımı piyade tüfeği Carcano olduğu iddia makamı adına savcı P. N. Paschalis tarafından ileri sürülmüştür. Yargılama sırasında Cemal Mehmet Midanın avukatlığını ise M. Fuat bey sürdürmüştü.

AHMET SAİD EFENDİ

 

 
Ahmet Said Efendi
İLGİLİ HABERLER